Przeskocz do treści

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski


Mateusz Józef Pilich

  • Stopnie i tytuły
    dr hab.
  • Telefon
    +48 22 5527 200
  • E-mail
  • Adres
  • Jednostka
    Organizacyjna:

    Katedra Międzynarodowego Prawa Prywatnego i Handlowego
  • Terminy konsultacji dla studentów
    Dyżury/Office hours:
    Środy/Wednesdays, 10:30 (am), pok./room 111, Collegium Iuridicum IV

    WAŻNE OGŁOSZENIE W ZWIĄZKU ZE STANEM ZAGROŻENIA EPIDEMIOLOGICZNEGO!
    W związku z nadzwyczajnymi ograniczeniami w działalności wyższych uczelni podczas stanu zagrożenia epidemiologicznego na terytorium całego kraju, wszystkie osoby poszukujące kontaktu ze mną w jakiejkolwiek sprawie naukowej proszone są o kontakt zdalny pod adresem poczty elektronicznej lub za pomocą komunikatora Skype (link na mojej osobistej stronie www).

    IMPORTANT ANNOUNCEMENT AS REGARDS THE STATE OF EPIDEMIOLOGICAL EMERGENCY!
    Due to the extraordinary restrictions on the operation of universities during the epidemiological emergency throughout the country, all persons looking for a contact with me in any scientific matter are kindly asked to contact me remotely at the e-mail address or using Skype (link on my personal website).
  • Podstawowe informacje o użytkowniku

    Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując w roku 1999 tytuł zawodowy magistra prawa. W latach 2001–2005 odbył dzienne studia doktoranckie na tym samym Wydziale, uzyskując stopień naukowy na podstawie rozprawy pt. Zasady dobrej wiary w konwencji z 1980 r. o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów napisanej pod kierunkiem prof. dra hab. Jerzego Poczobuta. Również tam w 2015 r. na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Zasada obywatelstwa w prawie prywatnym międzynarodowym: zagadnienia podstawowe otrzymał z wyróżnieniem stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa (specjalność prawo prywatne międzynarodowe). Za rozprawę doktorską uzyskał II miejsce w XLII edycji, natomiast za rozprawę habilitacyjną – I nagrodę w LII konkursie miesięcznika Państwo i Prawo na najlepsze prace doktorskie i habilitacyjne w zakresie prawa.

    W latach 2000–2005 pracownik lub współpracownik kilku instytucji oświatowych (m.in. Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej). W 2005 został pracownikiem Sądu Najwyższego; początkowo jako asystent sędziego w Izbie Cywilnej, zaś od 2008 r. jako członek Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego; w latach 2015–2018 naczelnik Działu Prawa Cywilnego. Adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego od 2006 r., najpierw w Katedrze Prawa Europejskiego, a następnie – od roku akademickiego 2008/2009 w Katedrze Międzynarodowego Prawa Prywatnego i Handlowego. Odbył aplikację sędziowską i zdał egzamin sędziowski. Wpisany na listę adwokacką Izby Adwokackiej w Warszawie; zawód adwokata wykonywał w latach 2018–2019.

    W roku akademickim 2008/2009 przez krótki czas pełnił funkcję koordynatora programu Erasmus na macierzystym Wydziale. Członek z wyboru Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Prawne Uniwersytetu Warszawskiego w kadencjach 2019–2020 oraz 2021–2024; ponadto członek wydziałowej Komisji ds. Zatrudnienia.

    Autor kilkudziesięciu opracowań naukowych w językach: polskim, angielskim oraz niemieckim z zakresu prawa prywatnego międzynarodowego, prawa cywilnego procesowego i materialnego oraz prawa porównawczego, licznych ekspertyz zleconych przez sądy i organy administracji publicznej w sprawach o istotnym znaczeniu dla rozstrzyganych spraw cywilnych i administracyjnych, jak również szeroko cytowanych publikacji praktycznych i popularnonaukowych (w tym zakresie zwłaszcza dotyczących polskiego oraz porównawczego prawa edukacyjnego).